Nederlandistika – výzkum

Hlavní oblasti výzkumu

Pracovnící oddělení nederlandistiky se v průběhu let podíleli na několika mezinárodních výzkumných úkolech (v rámci projektu Tempus JEP 1521, projekt Lingua 57981 Business Dutch, dále Oude drukken in de bibliotheken van Polen en Tsjechië (mezinárodní projekt ve spolupráci s univerzitami Wroclaw, Olomouc, Leiden), projekt univerzity Amsterdam Studia imagologica-(účast  droc.Krol). V současné době spolupracuje oddělení na výzkumném záměru Českého národního korpusu Paralelní korpus (nizozemština – čeština) MSM0021620823 a druhé části mezinárodního projektu Oude drukken (univerzita Wroclaw, Olomouc, Praha).

Publikační projekty

Odděleni nederlandistiky organizuje od r.2002 vědecká oborová kolokvia Praagse Perspectieven.

Příspěvky kolokvia jsou pravidelně publikovány v recenzovasné řadě výstupů z kolokvií.

V březnu letošního roku řada pokračuje kolokviem Praagse perspectieven 7.

Nejdůležitější výstupy

Krol, E.: Dutch. In: Imagology, the cultural construction and literary representation of national characters. Amsterdam/New York, 2007

Bouwman, A. and Krol, Ellen: De Beetscollectie te Leiden, Inventaris van papieren en drukken uit het bezit van Nicolaas Beets (1814-1903) Univerzitní knihovna v Leidenu, 2003. 443 s. [publikace celého archivu Nicolase Beetse; vikáře, básníka a humoristy 19.století]

Pekelder, J. (2002), Décodage et interprétation. Ordres linguistique, iconique et pragmatique en néerlandais contemporain. Bibliotheque des Cahiers de l'Institut de Linguistique de Louvain, nr. 110. Louvain-la-Neuve: Peeters,

Pekelder, J. (2007), ‘Wetenschappelijke vorming en professionalisering. In: Pekelder, J. & K. Snoek (red.), Niederlandistik zwischen Wissenschaft und Praxisbezug. Akten des XI. Internationalen Germanistenkongresses Paris 2005, Band 2, 107-113.

Čermák, F. – Hrnčířová, Z.: Nizozemsko-český slovník (Nederlands-Tsjechisch woordenboek) Praag, Leda 2005, 1039 str.

Konference

Pracovníci oddělení nederlandistiky se pravidelně účastní regionálních oborových konferencí, v r. 2007 oddělení  konferenci pořádalo v Praze (cca 100 účastníků, téma Taallandschap).

Kolokvia Praagse Perspectieven probíhají v Praze od r. 2002. V letošním roce pořádáme kolokvium Praagse Perspectieven 7, téma Doorbroken patronen, doorbroken verwachtingen.

V rámci Mezinárodního svazu nederlandistů (IVN) se účastníme  mezinárodních konferencí konaných v tříletém intervalu.