O Goethově společnosti

Goethova společnost byla založena 20. června 1885 s jediným cílem: podporovat a propagovat šíření myšlenek Goethova díla a jejich duchovního a morálního rozměru v nejširší veřejnosti. Sídlo společnosti je v duryňském Výmaru, ve městě, v kterém Johann Wolfgang Goethe strávil podstatnou část svého života a napsal většinu svých děl. Prvním presidentem byl E. von Simson, od roku 1999 předsedá společnosti Jochen Golz.

Po celém Německu existuje v současnosti 55 místních sdružení Goethovy společnosti, pracujících na bázi nezávislosti. Ve světě vyvíjí činnost 34 samostatných Goethových společností, k nimž se přiřadila i Goethova společnost v České republice, oficiálně založená 12. října 1999 v Praze. Nejvyšším orgánem Goethovy společnosti ve Výmaru, jakési mateřské organizace pro všechna německá sdružení a vzorového spolku pro jednotlivé národní Goethovy společnosti ve světě, je valná hromada, konaná každé dva roky v týdnu po svatodušních svátcích ve Výmaru, na niž jsou pravidelně zváni zástupci z mezinárodních Goethových společností, neboť její nedílnou součástí bývá i konference k dílu Johanna Wolfganga Goetha. Goethova společnost ve Výmaru v rámci svých možností a ve spolupráci s německou spolkovou a duryňskou zemskou vládou i četnými sponzory podporuje činnost jednotlivých národních společností, převážně v ekonomicky slabších zemích bývalého sovětského bloku a v tzv. zemích třetího světa dotacemi jednotlivých goethovských projektů (vydávání Goethova díla v národních jazycích), udílením stipendií pro goethovské badatele a podporou mladého vědeckého dorostu pro oblast dějin literatury německé klasiky. Goethova společnost ve Výmaru vydává od svého založení ročenku Goethe-Jahrbuch, v níž vycházejí příspěvky přednesené na valných hromadách společnosti a studie goethovských badatelů z celého světa. Zaměřuje se sice na společenskou a literární situaci v Německu kolem roku 1800, ale velkou část prostoru věnuje i působení Goethova díla i děl jeho současníků v naší době. Současným problémem Goethovy společnosti v Německu i ve světě je vysoký průměrný věk jejích členů, proto se její činnost v posledním období zaměřuje výrazněji na mladou generaci, mj. i podporou goethovských projektů a projektů k německé klasice na středních a vysokých školách formou společných kolokvií k určitému tématu.

Goethova společnost v České republice

Celkem 17x navštívil v rozmezí let 1785 až 1823 významný německý spisovatel Johann Wolfgang Goethe naši vlast, kde strávil téměř tři roky svého plodného života. Na Karlovarsku, Chebsku, Sokolovsku a Teplicku snad není místa, které by během svých dlouhodobých pobytů nenavštívil. Milovníci a ctitelé Goethova díla v naší republice se proto rozhodli, že založí společnost, jež by si za svůj cíl kladla připomínat tohoto velikána světové literatury, kultury i vědy i v českém prostředí. Zakladatelé společnosti vycházeli i z role Johanna Wolfganga Goetha při formování naší národní literatury v období národního obrození, kdy byl v čilém styku s jeho nejvýznamnějšími představiteli.

K ustavení společnosti došlo v roce, kdy si celý kulturní svět připomínal 250. výročí od spisovatelova narození. I proto byla na ustavujícím shromáždění v Praze 12. října 1999 založena Goethova společnost v České republice. Teprve její první valná hromada, která se sešla 18. února 2000, však společnost oficiálně uvedla v činnost. Byly dohodnuty a odsouhlaseny základní směry, jimiž se činnost společnosti bude ubírat, a k jejich zajištění byly založeny pracovní skupiny. První oblastí bude činnost osvětově-kulturní. Formou přednášek, výstav, menších kolokvií i publikační aktivitou chce společnost připomínat duchovní a morální odkaz Goethova díla pro naši dobu. Oblast pedagogická směřuje k nejmladší generaci, v níž by vhodnou formou, kterou zaručují četní němčináři a germanisté - členové Goethovy společnosti, chtěla probudit a podchytit zájem o humanistický odkaz velikána světového písemnictví i myšlení. Třetí oblast působení GS je zaměřena výhradně do českého prostředí, měla by však obohatit goethovské bádání v celosvětovém měřítku: je jím projekt Po Goethových stopách v Čechách, kde bychom velmi rádi navázali plodný kontakt s místy v západních a severozápadních Čechách, která Goethe miloval a měl k nim velmi úzký osobní i tvůrčí vztah. Přivítali bychom, kdyby se celá města i obce připojila k našemu projektu a stala se kolektivními členy Goethovy společnosti, a demonstrovala tak svůj vztah k regionálnímu kulturnímu a literárnímu dědictví.

Partnerem Goethovy společnosti v České republice je místní sdružení Goethovy společnosti v Hamburku (Ortsvereinigung Hamburg der Goethe-Gesellschaft in Weimar e.V).

V roce 2000 přijal prof. PhDr. Eduard Goldstücker čestné předsednictví Goethovy společnosti v České republice.

V Praze 12.01.2002

PhDr. Milan Tvrdík, CSc.
předseda Goethovy společnosti v ČR

Kontakt

Ústav germánských studií
Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Goethova společnost v České republice

Nám. Jana Palacha 2
116 38 Praha 1
Česká republika

Telefon: +420 221 619 111
Fax: +420 221 619 241