Akce Centra židovských studií

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

Pražské centrum židovských studií FF UK pro Vás v následujícím období připravilo tyto akce:
  • “Behind a Best Seller: Kabbalah, Science, and Loving One’s Neighbor in Pinhas Hurwitz’s Sefer ha-Brit” PŘEDNÁŠKA PROF. DAVIDA B. RUDERMANA SE KONÁ V PONDĚLÍ 11. BŘEZNA. Přednáška v anglickém jazyce proběhne ve 12:30-14:00 v Celetné 20, v místnosti 138.
David B. Ruderman je profesorem židovských dějin a ředitelem Herbert D. Katz Center for Advanced Judaic Studies na University of Pennsylvania. Patří k nejvýznamnějším světovým badatelům v oblasti raně moderních židovských kulturních dějin. Jeho monografie Jewish Thought and Scientific Discovery in Early
Modern Europe (Yale University Press, 1995) patří ke klasickým pracím v oboru. Při své první oficiální návštěvě Prahy promluví prof. Ruderman o kulturním a
náboženském kontextu knihy Sefer ha-brit (Brno 1797), jejíž autor, jinak málo známý Pinchas Hurwitz, se pokoušel o smíření vědy, náboženství a etiky. Přednáška se
soustřeďuje na Hurwitzův univerzalistický výklad příkazu „Miluj svého bližního jako sám sebe“ (Lv 19,18), zahrnující celý lidský rod a stojící jako podmínka dosažení
prorockého stavu. 
  • America and the Holocaust. Representation, commemoration and historiographical debates. Přednáškový kurz prof. LUISY JUÁREZ HERVÁS, (Instituto Franklin de Investigación en Estudios Norteamericanos, Universidad de Alcalá, Spain). Kurz probíhá v anglickém jazyce.


This course studies the phenomenon called “the Americanization of the Holocaust,” a reality of the United States roughly defined as the cultural appropriation of the Nazi genocide. Various scholars have noted how new generations of Americans draw their knowledge of the Shoa, not through testimony of survivors or rigorous historical accounts, but through its cultural representation in the mass media, Hollywood, comics, pseudo-historical accounts, or memorial monuments, among other popular works. It is the objective of this course not to complain about Americanization of the Holocaust, but to promote a conscientious reception and evaluation of the representation of the Nazi genocide in the United States. Class discussion will require a careful analysis and an informed view of a number of critical concepts such as ethnicity, race, anti-Semitism, gender, genre, memory, genocide, second generation. Among the documents and cultural manifestations we will discuss are films, literature, monuments, museums, autobiographical writing, political declarations, and exhibitions. We shall also address one of the current debates in the historiography of the Holocaust about the uniqueness of European Jewish suffering under Nazi rule, and about the legitimacy of the comparison with other genocides like the decimation of American Indians or the horror of the American institution of slavery.

Kurz proběhne v následujících dnech a časech:
8/3 - Class 3: The representation and commemoration of the Holocaust: moral and aesthetic questions. 10:05 - room 306
13/3 - Class 4: Holocaust film. An introduction. 9:10 - room 138
14/3 - Class 5: Case study. Schindler’s List (1993) by Steven Spielberg. 17:30 - room 317
20/3 - Class 6: Holocaust literature. An introduction. 9:10 - room 138
21/3 - Class 7: Case study. The Shawl (1989) by Cynthia Ozick and Maus (1986, 1991) by Art Spiegelman. 17:30 - room 317
10/4 - Class 8: Holocaust art vs. history of the Holocaust. The long debate. 9:10 - room 138
11/4 - Class 9: Holocaust museums. An introduction and visit to website of USHMM. 17:30 - room 317
17/4 - Class 10: Monuments and exhibitions of the Holocaust. An introduction. 9:10 - room 138
18/4 and 2/5 - Classes 11 & 12: Class presentations of selected case studies. 17:30 -room 317

  • HOLOKAUST NA PLÁTNĚ - TŘÍDENNÍ WORKSHOP REŽISÉRA LUKÁŠE PŘIBYLA  PROBĚHNE VE DNECH 2. - 3. - 4. dubna. Přesný čas a místo bude dále upřesněno.
Workshop seznámí studenty s různými filmovými zobrazeními holokaustu v dokumentární i hrané tvorbě a s tématy, debatami a kontroverzemi, kterým filmoví tvůrci, kritici, diváci, historici i filozofové čelí. Zaměříme se na to, jakými způsoby se filmové médium vyrovnává s širokou paletou otázek, týkajících se jak samotné historické události, tak současných problémů, a na to, jak se vyvíjely současné filmové interpretace a zpracování holokaustu. Během setkání budeme zkoumat cesty, jakými film dokumentuje a zobrazuje holokaust, rekonstruuje nebo konstruuje dějiny a paměť a formuje naše názory a poznání holokaustu. Účastníci se budou potýkat s řadou komplexních a náročných otázek, např.: Je holokaust nezobrazitelný? Jaká jsou omezení takového zobrazení, pokud existují? Existují nějaká etická ohraničení filmové reprezentace? Jaký je odpovědný či nezodpovědný přístup k historické fikci a kde ten rozdíl leží, pokud nějaký je? Co je a není součástí paměti, jakým způsobem se na historii vzpomíná, jak jsou zkušenosti sbírány a zprostředkovávány, jaké jsou dopady a důsledky jednotlivých způsobů zobrazování a interpretace holokaustu? Mohou se filmy o holokaustu přiblížit skutečnému prožití těchto dějů? Nakolik a jakým způsobem filmy ovlivnily povědomí veřejnosti o holokaustu a její názory? Mění se produkce filmů o holokaustu s časem a místem? Jaké jsou politické, sociální, psychologické, náboženské a teologické reakce na holokaust a jejich zobrazení ve filmové tvorbě? Můžeme cítit potěšení z esteticky dobře zpracovaného vyobrazení zvěrstev? Jaké jsou kulturní důsledky převádění této extrémní a jedinečné historické události na plátno? Existuje něco jako fantazie o prožití holokaustu, identifikace? Jak se ve filmech odráží a zobrazuje genderový diskurz?
Workshop bude sestávat z promítání (buď celých filmů nebo ukázek) a diskuzí. Workshop bude rozdělen do hlavních témat, ta však nebudou striktně oddělena. Spíše se diskutovaná témata a pojmy budou „vrstvit“ a neustále rozvíjet. Větší důraz bude kladen na české a evropské filmy, nicméně nebude opomenuta ani americká kinematografie a její zpracování holokaustu.
Všichni jste srdečně zváni!
S pozdravem,
Marcela Zoufalá
Datum platnosti: 
6. April 2013
Abteilung: 
GER
Summary: 
Pražské centrum židovských studií zve na následující akce: přednášku prof. Davida B. Rudermana Behind a Best Seller: Kabbalah, Science, and Loving One’s Neighbor in Pinhas Hurwitz’s Sefer ha-Brit 11. 3. od 12:30h, přednáškový kurz prof. Luisy Juaréz Hervás America and the Holocaust. Representation, commemoration and historiographical debates mezi 8. 3. a 18. 4. a workshop režiséra Lukáše Přibyla Holokaust na plátně ve dnech 2. -- 4. 4. Více informací najdete na této stránce.