Věda a výzkum

Hlavní oblasti výzkumu

Základ vědecké činnosti oddělení germanistiky ÚGS ve sféře teoretické i aplikační

Ústav germánských studií se s výjimkou anglického jazyka a literatury zabývá všemi ostatními germánskými jazyky a literaturami: němčinou (oddělení germanistiky), dánštinou, norštinou, švédštinou, v základech i islandštinou (oddělení skandinavistiky) a nizozemštinou, v základech i afrikánštinou (oddělení nederlandistiky). Dělí se do tří relativně samostatných oddělení. Oddělení germanistiky se navíc dělí na lingvistické a literárněvědné pododdělení.

Literárněvědná germanistika

Hlavní oblastí výzkumu literárněvědného oddělení posledního období je výzkum německo-jazyčné literatury v českých zemích od počátků do poloviny 20. století, v jehož rámci byl podán vnitřní výzkumný záměr Dějiny německy psané literatury v Čechách, pro jejíž zpracování je role české germanistiky v celosvětovém měřítku nezastupitelná. Oddělení se zároveň profiluje ve výzkumu novodobé rakouské a švýcarské literatury, jeden pracovník oddělení tuto německo-jazyčnou literaturu přednáší od roku 2008 pravidelně jako kmenový pracovník na univerzitě v německém Kolíně nad Rýnem. Literárněvědná germanistika se profiluje i výzkumem zemské i národní české germanistiky od jejích neinstitucionalizovaných počátků na konci 18. století do současnosti.

Jazykovědná germanistika

Germanistická lingvistika v posledních letech prodělává metodologické inovace a rozšiřuje svůj tématický záběr, což se také promítá do výzkumné i pedagogické činnosti ÚGS na FF UK. Tradiční filologický rámec je překračován jednak směrem ke korpusové a kognitivní lingvistice, jednak směrem k sociolingvistice. V oblasti diachronní lingvistiky se výzkumy soustředí na němčinu v českých zemích a němčinou pražskou.

Podrobněji

Viz dokument o profilu oboru (PDF, 10/2011)

Profilové projekty

Pro výzkum německo-jazyčné literatury v českých zemích je připravován rozsáhlý výzkumný projekt Dějiny německy psané literatury v Čechách, nedílné součásti kulturních dějin naší země, jejíž důsledky dosud nepřímo pociťujeme v česko-německém dialogu. Pracovníci ústavu se podílejí i na dalších projektech, jako jsou evropský projekt Literární atlas Evropy (Ein literarischer Atlas Europas), česko-německý dílčí projekt Německá literatura v Čechách v 19. a 20. století či projekt Slovník německých spisovatelů, na němž se podílejí germanisté z pracovišť v celé ČR. Oddělení literárněvědné rozpracovává v domácí (univerzity v Brně a Olomouci, Akademie věd ČR) a mezinárodní (univerzity v Kostnici, Kolíně nad Rýnem, Berlíně, Lipsku, Řezně, Vídni, Salcburku, Curychu, Štrasburku, Londýně, New Yorku a Tokiu) spolupráci projekt Prag als Knotenpunkt der europäischen Modernen a s univerzitou v Tübingen projekt Netzwerk Literatur. Kleine Sprachen in Europa

Jazyková sekce se zúčastnila projektu Languages in a Network of European Excellence (LINEE) – projekt spolufinancovaný Evropskou komisí, doba trvání 2006-2010 za kooperace např. s univerzitami v Bolzanu, Southamptonu, Bernu, Vídni). Tématem pražské skupiny byla problematika Language and Economy.  Od roku 2000 běží v Lexikografické sekci ÚGS Projekt Velkého německo-českého akademického slovníku za spolupráce s oddělením korpusové lingvistiky na Institutu pro německý jazyk v Mannheimu.

Studentské odborné aktivity

  • Studentská konference PRAGESTT (2011)
  • Další ročník konference PRAGESTT se připravuje; brzy zveřejníme odkaz na nové stránky konference.

Spolupracující instituce

ÚGS spolupracuje především se zahraničními germanistickými pracovišti, úzká spolupráce je navázána s univerzitou v Kostnici (společný program doktorského studia – ADMONI-Programm, doposud šest společných workshopů za účasti studentů doktorského studia z univerzit v Kostnici, Praze, Brně, Olomouci a Vratislavi), v Kolíně nad Rýnem (tři pracovníci ÚGS se pravidelně podílejí na tamní výuce, připravuje se společný magisterský a doktorský studijní program), v Mnichově (participace na doktorském studijním programu). Každoročně v ústavu přednášejí pracovníci zahraničních univerzit a dalších vědeckých institucí. Z domácích institucí je třeba vyzdvihnout vynikající spolupráci s Goethovým institutem v Praze a Rakouským kulturním fórem v Praze. Současní i bývalí pracovníci ÚGS se podílejí na přípravě pořadů pro Český rozhlas v rámci cyklu Německý rok (2011).